Dni, które ocaliły Polskę

W parku Czechowickim (obok muszli koncertowej) otwarto 15 sierpnia wystawę poświęconą wiktorii warszawskiej w 1920 roku. Osią przewodnią jest prezentacja mieszkańców Czechowic i Skoroszy, którzy brali udział w wojnie z bolszewikami.

Udało się udokumentować udział w walkach: 5 braci Kosińskich, Fryderyka Elsnera, Zygmunta Markerta – ich rodziny miały w wymienionych wsiach gospodarstwa. Przypomniano też Aleksandra Kostrzewę, który osiadł w Skoroszach w 1927 roku oraz Stanisława Bodycha i Stanisława Śliskiego osiadłych w Czechowicach na początku lat 30. Cała trójka walczyła w obranie Polski w 1920 roku. Bodych – pracownik PZ Inż. i dowódca kompanii „Goplana” podczas okupacji niemieckiej oraz Śliski kierownik pierwszej szkoły w osiedlu w latach 1933-1963 na trwałe wpisali się w historię Ursusa.

Lokalny wątek wojny 1920 roku uzupełniają zdjęcia z pola walki. Można dowiedzieć się o sukcesach polskich szyfrantów, którzy złamali rosyjskie kody, przyczyniając się walnie do ostatecznego zwycięstwa naszych wojsk. Jest też kalendarium wojny. Wystawę przygotowali Jerzy Domżalski i Łukasz Prokop. Konsultantem był Andrzej Pokrzywa z Muzeum Harcerstwa Filia Ursus -Włochy. Graficznie wystawę opracował Piotr Margas.

Na zdjęciach kolejno: fragment wystawy oraz uczestnicy wojny – Fryderyk Elsner (z szablą u boku), Stanisław Śliski wśród żołnierzy II Brygady Legionów tzw. Karpackiej (dwa zdjęcia – na pierwszym  siedzi pierwszy z prawej, a na drugim stoi w trzecim rzędzie pierwszy z prawej ), zdjęcie zbiorowe harcerzy z 1918 roku na którym jest Stanisław Bodych (w drugim rzędzie drugi z prawej).

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *