Tym razem skromniej

W czerwcu przypadały dwie ważne daty dla współczesnej historii Polski. 4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze, częściowo wolne, wybory do parlamentu. Były początkiem wielkich zmian ustrojowych w naszym kraju. Natomiast 25 czerwca przypadała 44 rocznica protestu robotników Ursusa  w 1976 roku i zatrzymania na wiele godzin ruchu kolejowego.

W tym roku, z powodu epidemii koronawirusa COVID-19, uroczystości rocznicowe były bardzo skromne. Rok temu, z okazji wyborów w 1989 r.  zorganizowano w Ursusie „Bieg wolności” na dystansie 1989 metrów. Startowało około 800 zawodników. Natomiast w tym roku zorganizowano „Spacer wolności”. Starterem marszu był burmistrz Bogdan Olesiński. Kilkadziesiąt osób przeszło od pomnika Czerwca 76 do supermarketu Lidl przy ul. Jagiełły i wróciło pod pomnik Czerwca 76.

Przed pomnikiem kilkunastu uczestników strajku 25 czerwca 1976 roku otrzymało „Dyplomy uznania” za niezłomną postawę i poświęcenie w walce o wolną i demokratyczną Polskę. Na dyplomach napisano m.in.:

„Protesty zainicjowane przez robotników Ursusa nie tylko po raz pierwszy zmusiły ówczesne władze do wycofania się ze swoich postanowień, ale stworzyły również podwaliny narodzin największego ruchu wolnościowego w XX wiecznej Europie, jakim był NSZZ Solidarność.”

Wspólne uroczystości miały miejsce w niedzielę 5 lipca.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *